Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 103  
Váš dotaz: Vydavateľ = "SAV"
  1. NázovZanedbávané dieťa
    Aut.údajeĽubica Nicolussi
    Autor Nicolussi Ľubica
    PoznámkyRodina a dieťa pojmy pre našu spoločnosť charakteristické. Rodinu môžeme vnímať podľa definícií ako malú sociálnu skupinu a dieťa ako jej súčasť, ktorá je spätá pokrvným príbuzenstvom alebo adopciou, pričom aj tá by mala byť rozhodnutím z vlastnej vôle. V bežnej reči hovoríme o rodine ako určitom priestore, ktorý nám poskytuje pocit istoty bezpečia a opory. Ak povieme rodina a násilie, pre bežnú časť populácie sú tieto pojmy nezlučiteľné. Je to ale naozaj tak? Je násilie v rodine niečo, čo skutočne odsudzujeme a nerešpektujeme? Je násilie páchané v domácom prostredí niečo, čo vedome neprehliadame? Vnímame násilie aj inak ako len krik a bitku s modrinami? Násilie má mnoho podôb a často sa odohráva za zatvorenými dverami bytov či domov, kde žije nukleárna rodina, možno navonok ideálna.Jedným z takýchto typov násilia, ktoré je zvyčajne páchané v domácom prostredí a má aj iné podoby ako len bitku, je syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa (ďalej len syCAN). Syndróm CAN, z anglického Child Abused and Neglect syndrome, je považovaný za veľmi nebezpečný fenomén, ktorý má výrazne negatívny vplyv na všestranný vývoj dieťaťa. Dôsledky týrania a zanedbávania detí majú dlhotrvajúce následky nielen na deti, ale aj na rodiny a celú spoločnosť
    Nakl.údaje Trnava : Typi Universitatis Tyrnaviensis, 2023
    Rozsah139 strán, 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  2. NázovArgument:
    Podnázovnástroj myslenia a presviedčania
    Aut.údajeMarián Zouhar
    Autor Zouhar Marián
    PoznámkyArgumentácia je dôležitá súčasť medziľudských interakcií. Stretávame sa s ňou v bežných rozhovoroch, v článkoch uverejnených na internete a v médiách, v politických debatách, ale aj v odborných diskusiách. Monografia prezentuje argumentáciu ako činnosť, ktorej primárnym cieľom je uvádzať dôvody v prospech pravdivosti informácií, no spravidla sa používa na ďalšie ciele. Zaoberá sa štruktúrou argumentov, ich rekonštrukciou a hodnotením, rozlíšeniu rôznych druhov argumentov a podmienok ich korektného používania. Osobitná pozornosť sa venuje chybám v argumentácii a zámernému zavádzajúcemu používaniu argumentov. Problematika argumentácie a argumentov je interdisciplinárnou oblasťou siahajúcou od teórie argumentácie a logiky po psychológiu a sociálnu antropológiu. Kniha akcentuje najmä perspektívu teórie argumentácie, no poukazuje aj na presahy do iných oblastí. Objasňovanie teoretických aspektov argumentácie sa v nej dopĺňa analýzou množstva príkladov reálnych argumentov.
    Nakl.údaje Bratislava : Slovenská akadémia vied, 2022
    Rozsah212 s. : ilustrácie, 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  3. Názov30 rokov premien Slovenského trhu práce
    Aut.údajeIvan Lichner
    Autor Lichner Ivan 1924-
    PoznámkyTáto monografia predstavuje ohliadnutie sa za vývojom na slovenskom trhu práce od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993.
    Nakl.údaje Bratislava : Ekonomický ústav SAV, 2022
    Rozsah59 s., 25 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  4. NázovAtlas parazitov človeka
    Aut.údajeFrantišek Ondriska, Vojtech Boldiš, Alžbeta Kaiglová, Martin Mrva, Mária Mrvová Garajová, Jakub Steinhübel
    Autor Ondriska František
    Spoluautori Boldiš Vojtech
    Kaiglová Alžbeta
    Mrva Martin 1977-
    Mrvová Garajová Mária
    Steinhübel Jakub
    PoznámkyAtlas humánnych parazitov so stručnou charakteristikou a fotodokumenáciou, predpokladáme, významne obohatí súčasnú literatúru podobného zamerania a umožní jedinečnú možnosť edukácie..
    Nakl.údaje Trnava : Typi Universitatis Tyrnaviensis, 2022
    Rozsah140 s., 29 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  5. NázovŽivot na bojiskách tohto sveta
    Podnázovreflexie k téme každodennosti v slovenskej tvorbe 16.-17. storočia
    Aut.údajeTimotea Vráblová; [vedeckí recenzenti Hana Bočková, Peter Žeňuch]
    Autor Vráblová Timotea
    Ďalší autori Bočková Hana (Recenzent)
    Žeňuch Peter (Recenzent)
    PoznámkyTexty zo 16. - 17. storočia na tému životných bojov spája viera v zmysel hodnôt, v zmysluplnosť života, ktorá dáva človeku i spoločenstvu nádej na existenciu. Dobový štýl komunikácie, ktorý sa v nich prezentuje, je pre súčasníka fascinujúcim zážitkom. Naši predkovia sa totiž vyjadrovali obrazne. Aj bežný život, jeho činnosti, rituály, boli pre nich výjavom, scénou. Prežívali ich ako skutočnosť, ktorá má svoj existenciálny presah. Kontemplatívnosť bola preto významnou črtou dobovej kultúry. Vplývala na spôsob, akým sa každodenné udalosti stávali súčasťou vedomia kolektívu, ako sa uchovávali v jeho kultúrnej pamäti.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Ústav slovenskej literatúry SAV, 2021
    Rozsah166 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  6. NázovProblémy postmodernej generácie v psychologických súvislostiach
    Aut.údajeMária Dědová, Jana Vindišová
    Autor Dědová Mária
    Spoluautori Vindišová Jana
    PoznámkyMonografia upriamuje pozornosť na otázky ukotvenia mladého človeka v postmodernej dobe, súvisiace s výzvami i krízami, ktorým je krehká osobnosť v procese dozrievania vystavená. Čitateľovi sú priblížené aktuálne témy, týkajúce sa problematiky vzťahov mládeže v reálnom i virtuálnom priestore, významu rodiny a manželstva, ale i hlboké existenciálne témy, s ktorými býva mladý človek konfrontovaný na svojej životnej ceste.Prínosom pre náročnejšieho čitateľa môže byť prienik sociologických, psychologických i metodologických prístupov, ktoré implicitne otvárajú otázky každodennej psychologickej praxe. Pôvodné výskumné zistenia autoriek obohacujú jadrové témy monografie a môžu byť inšpiráciou nielen pre výskumníkov, akademických pracovníkov, ale aj psychológov z praxe, pedagógov a pracovníkov pomáhajúcich profesií, ktorí sa prioritne venujú dospievajúcim.
    Nakl.údaje Trnava : Typi Universitatis Tyrnaviensis, 2020
    Rozsah150 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  7. NázovKu psychológii autodidaktov
    Podnázovakí boli, akí sú a akými sa môžu stať
    Aut.údajeJán Grác
    Autor Grác Ján
    PoznámkyNa rozdiel od osvojovania poznatkov v podmienkach školskej výučby (didaktika) existuje aj osvojovanie poznatkov v podmienkach samoučenia (autodidaktika). Teda samoučením rozumieme tú zložku osvojovania poznatkov, ktorá na rozdiel od skupinového vyučovania v škole prebieha v podmienkach individuálnej mimoškolskej (spravidla domácej) prípravy autodidaktov. Záujem odborníkov o túto problematiku sa zvyšuje úmerne so stúpajúcim nárastom poznatkov, ktorý sa v ostatnom čase označuje ako explozívny. Je známe, že vzdelávanie je vždy dvojzložkový proces. Realizuje ho nielen riadiaca zložka so svojím školským aparátom, inštitúciami a celou armádou učiteľov, ale aj riadená zložka autodidakti. V podmienkach explózie poznatkov riadiacej zložke prichodí riešiť večný problém výberu učebného materiálu, teda problém, čo z toho, čo sa pôvodne učilo ešte ponechať a čo z toho, čo ako nové sa vehementne tlačí do života pridať.
    Nakl.údaje Trnava : Typi Universitatis Tyrnaviensis, 2019
    Rozsah214 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  8. NázovPedagogické myslenie, školstvo a vzdelávanie na Slovensku v rokoch 1945 - 1989
    Aut.údajeBlanka Kudláčová
    Autor Kudláčová Blanka
    PoznámkyExistencia dvoch po sebe idúcich období totalitných režimov: prvej Slovenskej republiky s kresťansko-nacionálnou ideológiou a Československej socialistickej republiky, s ideológiou marxizmu-leninizmu, spôsobila, že z pera historikov výchovy vychádzali v druhej polovici 20. storočia publikácie viac či menej poznačené ideologickým odkazom doby. To spôsobilo prerušenie kontinuity rozvíjajúcej sa pedagogiky, školstva, výchovy a vzdelávania a tiež historiografie na Slovensku, ktoré v medzivojnovom období zažívali veľký progres.
    Nakl.údaje Trnava : Typi Universitatis Tyrnaviensis, 2019
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  9. NázovHodnoty, vzťahy a škola
    Aut.údajeMartin Brestovanský
    Autor Brestovanský Martin
    PoznámkyAutor referuje o kľúčových filozofických a psychologických zdôvodneniach vzťahového charakteru človeka, aby napokon ponúkol ich syntézu v paradigme dialogického antropologického princípu a definoval úrovne kvality dobrého medziľudského vzťahu. Tento základný koncept v druhej časti aplikačne využíva a skrze neho podrobne popisuje štyri vzťahotvorné hodnoty, ktoré sú nevyhnutné pre skutočnú reformu či dokonca redizajn vzdelávania na slovenských školách: dôveru, proaktivitu, dialogický princíp a múdrosť prejavujúcu sa neustálou sebareflexiou a sebaobnovou. Tému hodnôt a vzťahov tak prepája s konkrétnymi modelmi fungovania školy, vyučovania a ďalšieho profesijného rastu učiteľov – profesijnými učiacimi sa komunitami, konkrétne modelmi, akými sú lesson study, learning study či didaktické reflektívne komunity.
    Nakl.údaje Trnava : Typi Universitatis Tyrnaviensis, 2019
    Rozsah317 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  10. NázovVývoj a perspektívy svetovej ekonomiky
    Podnázovpozitívny výhľad a hroziaca obchodná vojna
    Aut.údajeSaleh Mothana Obadi a kol.
    Autor Obadi Saleh Mothana
    PoznámkyVyšší globálny ekonomický rast, ktorý bol v apríli prognózovaný odborníkmi MMF na tento rok (2018), bol upravený októbrovou prognózou toho istého inštitútu smerom nadol na úroveň rastu z roku 2017. Základné údaje z prvého polroku tohto roku tiež dokumentujú slabší globálny ekonomický rast v porovnaní so silným impulzom, ktorý bol zaznamenaný v druhej polovici minulého roku, a expanzia sa stala v jednotlivých krajinách menej synchronizovanou. Ekonomické aktivity v niektorých veľkých vyspelých ekonomikách sa zmiernili viac, ako sa očakávalo v porovnaní s ich silným tempom v minulom roku, zatiaľ čo rozvíjajúce sa a rozvojové ekonomiky naďalej rástli rovnako ako v roku 2017 (WEO, október 2018).
    Vydanie1.vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Ekonomický ústav SAV, 2018
    Počet ex.1, z toho voľných 1

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.