Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 6  
Váš dotaz: Edícia = "Siete"
  1. NázovRadosti a dni
    Aut.údajeVeronika Šikulová
    Autor Šikulová Veronika 1967-
    PoznámkyStredom duchovného sveta Veroniky Šikulovej sú okrem najbližších aj výtvarníci, spisovatelia, hudobníci, umelecká obec. Zo stretnutí spletá sieť zaujímavých prepojení, zážitkový zemepis, ktorého centrom je Modra, nositeľka výnimočného genius loci. Tento spôsob písania otvára pre čitateľa možnosť naživo sa stretnúť s Jozefom Mihalkovičom, Rudolfom Slobodom, Štefanom Cpinom, Vincentom Šikulom či Olegom Pastierom, rovnako ako s Timravou, Štúrom, Cikkerom či Bartókom, nevynímajúc autorov európskej proveniencie, od Esterházyho po Wernischa. Ako sa hovorí v hodnotení poroty Ceny Anasoft Litera 2015, autorka sa prejavuje ako suverénna majsterka slova. Jej príbehy sú naplnené citlivosťou voči zdanlivo jednoduchým veciam života, citlivosťou, ktorá hlboko zasahuje do vedomia súčasníka. Veronika Šikulová je aj jedinečnou autorkou literárnych esejí hodnotiacich tvorbu domácich i svetových autorov. Ako čitatelia sme tak prizvaní na hostinu podnetov, umožňujúcich nielen nové sebahľadanie, ale aj originálnu orientáciu v kultúrnom priestore.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Literárne informačné centrum, 2021
    Rozsah203 s., 20 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  2. NázovPriznané prózy Jána Johanidesa
    Aut.údajeDaniel Hevier
    Autor Hevier Daniel 1955-
    PoznámkyDaniel Hevier prečítal po čase znova všetky diela Jána Johanidesa tak, ako postupne vychádzali. Tentoraz ich prečítal naraz, aby sa o svoju novú čitateľskú skúsenosť, radosť z putovania húštinami textu, ale aj spoločenského a literárneho kontextu podelil s čitateľmi. Ponára sa do labyrintu Johanidesových súvetí. V detailoch slovných spojení odhaľuje neraz nové pohľady na dielo tohto majstra európskej epiky. Kniha zameriava pozornosť na univerzálnosť Johanidesovho myšlienkového odkazu.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Literárne informačné centrum, 2020
    Rozsah211 s. : fotografie, 21 cm
    Edícia Siete
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  3. NázovBalans
    Podnázovo bytí a nebytí v živej kultúre
    Aut.údajeStanislava Chrobáková Repar
    Autor Chrobáková Repar Stanislava
    PoznámkyDvojdomá slovenská a slovinská spisovateľka a poetka Stanislavá Chrobáková Repar v epištolárnej knihe Balans vypovedá o náročnej každodennosti aktérov „živej“ kultúry. Hoci vychádza z osobných skúseností, svojimi postrehmi a úvahami pomenúva všeobecné problémy spoločenského postavenia súčasných tvorcov. V knihe sa striedajú epištolárne časti, výber autorkiných listov z rokov 2012 - 2015, s „básňami v próze“. Tie vznikli ako asociatívne reakcie na fotografie okien, ktoré autorka fotila v mestečku Rauma na juhozápade Fínska v rokoch 2018 - 2019.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Literárne informačné centrum, 2020
    Rozsah256 s., 21 cm
    Edícia Siete
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  4. NázovArchívy priestorov
    Aut.údajeMila Haugová
    Autor Haugová Mila 1942-
    PoznámkyKniha je poetickým dokumentom z autorkiných denníkových záznamov – od osobných, cestovateľských až po rastlinné. Ich súčasťou sú sny, lyrizovaná próza, básne či osobné čítania filozofov (Martin Heidegger), výtvarníkov (Osmo Rauhala) a literárnych postáv (Anna Kareninová). Poetka nám otvára vždy nové a zároveň trochu iné archívy priestorov. Skúmanie sa pohybuje v kruhu reálneho a mysleného, s presahmi do duchovného prúdenia sveta.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Literárne informačné centrum, 2018
    Rozsah208 s., 21 cm
    Edícia Siete
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  5. NázovV tieni mŕtveho Boha
    Aut.údajeDaniel Pastirčák
    Autor Pastirčák Daniel 1959
    PoznámkyEseje Daniela Pastirčáka sú meditatívne texty so spirituálnym obsahom. Prepájajú myslenie súčasníka s duchovnými odkazmi Biblie. Pastirčák chce v katedrále nájsť miesto nielen pre kanonikov, ale aj pre heretikov. Civilizácia ducha potrebuje jedných i druhých. Strážcovia ortodoxie by bez heretikov nemali z čoho klenúť oblúky ponad čas. Potrebujeme Luthera, Ginsberga či Eliota, rovnako ako potrebujeme Ondruša či Válka. Tieň mŕtveho Boha je varovaním pred pominuteľnou ctižiadostivosťou materialistického chápania sveta. Človek, ktorý prestane veriť v Boha, je schopný uveriť čomukoľvek. Dvadsiate storočie sa stalo dokladom toho, že spoločnosť, ktorá sa zbaví náboženstva, sa sama stane náboženstvom a smeruje k totalite.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Literárne informačné centrum, 2016
    Rozsah229 s., 20 cm
    Edícia Siete
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  6. NázovFreska v dome
    Aut.údajeVeronika Šikulová
    Autor Šikulová Veronika 1967-
    PoznámkyNa námestí v Modre, v dome, v ktorom kedysi žil akademický maliar Ľubomír Kellenberger, je na strope freska. Fragmenty z nej zdobia aj túto knihu. Unikátne dielo inšpirovalo autorku vytvoriť fresku zo slov, zo siete spomienok, prežívaní a stretnutí s otcovými, rodinnými či osobnými priateľmi, ktorí vytvárali kultúrne a umelecké zázemie Modry, s výrazným zástojom v našej národnej kultúre. Veronika Šikulová ponúka eseje, črty, rozhovory, poviedky či spoviedky o literatúre, výtvarnom umení a hudbe, o konkrétnych ľuďoch, ktorí patria alebo patrili do jej života.
    Vydanie1.vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Literárne informačné centrum, 2014
    Rozsah269 s., 20 cm
    Edícia Siete
    Počet ex.1, z toho voľných 1


  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.