Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 294  
Váš dotaz: Predmet (kľúč.slová) = "dejiny Slovenska"
  1. NázovStopy stredoveku
    Podnázovrozhovory o ľuďoch temnej doby
    Aut.údajeDaniela Dvořáková, Tomáš Gális, Denisa Gura Doričová
    Autor Dvořáková Daniela 1965-
    Spoluautori Gális Tomáš
    Gura Doričová Denisa
    PoznámkyRozhovory o ľuďoch temnej doby. - Historička Daniela Dvořáková hovorí, že by nechcela žiť v stredoveku, možno práve preto, že vie o tomto období tak veľa. Rozhovory, ktoré s ňou viedli Denisa Gura Doričová a Tomáš Gális, sa zameriavajú na obdobie neskorého stredoveku na našom území - v Uhorsku -, teda na záver 14. storočia a 15. storočie, a viac než dejinami udalostí a vojen sa zaoberajú dejinami každodennosti a ľudských príbehov.Kniha Stopy stredoveku čitateľovi sprístupňuje život vtedajších ľudí z rozličných spoločenských vrstiev. Vystupujú v nej panovníci, duchovenstvo, mešťania, šľachta, vzdelanci, lekári, roľníci i poddaní. Muži, ženy i deti. Rozpráva o ich každodenných zvykoch a činnostiach, o zvieratách, ktoré im robili spoločnosť, o krajine, v ktorej plynuli ich dni, o hraniciach a mapách, o cestovaní, jedle, zdraví, výchove či o počasí.
    VydanieVydanie prvé
    Nakl.údaje Bratislava : N Press, 2023
    Rozsah235 strán, 22 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  2. NázovTváre a dátumy v spätnom zrkadle
    Podnázovtexty z rokov 2014-2023
    Aut.údajeMartin Bútora
    Autor Bútora Martin 1944
    PoznámkyKniha je zaľudnená osobnosťami, ktoré ovplyvňovali domáce i svetové dianie. Niektorí sú rodáci z Bratislavy: legendárny rakúsky novinár Hugo Portisch či rabín Romi Cohn, ktorý ako chlapec bojoval v SNP a zaslúžil sa o vybudovanie memoriálu Chatama Sofera, iní z Prahy: Václav Havel, Petr Pithart, Jan Sokol či disident Milan Šimečka. Nájdete tu však aj zahraničné osobnosti, ktorých slová a činy menili náš svet – Zbigniew Brzeziński a Madeleine Albrightová, diplomat George Kennan, žurnalista Adam Michnik, alebo historik Timothy Snyder.
    Nakl.údaje Bratislava : Artforum, 2023
    Rozsah294 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  3. NázovEurópsky rod
    Súbež.n.v slovenskom svete
    Aut.údajeRoman Holec, Alexandra Lukáčová
    Autor Holec Roman 1959-
    Spoluautori Lukáčová Alexandra
    PoznámkyDejiny sa najlepšie píšu prostredníctvom ľudských príbehov a príbeh šľachtického rodu Friesenhof Oldenburg, ktorý žil v 19. až 20. storočí v kaštieli v Brodzanoch, stojí za rozpovedanie. Je unikátny svojimi nadnárodnými väzbami – alsaským pôvodom, spojením s habsburskou monarchiou a územím dnešného Slovenska
    Nakl.údaje Bratislava : Slovart, spol. s r. o., 2023
    Rozsah321 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 0
  4. NázovHasta la vista komunista
    Podnázovpríbeh Koordinačného výboru slovenských vysokých škôl 1989/1990
    Aut.údajeFedor Blaščák, Fedor Gál, Jozef Leikert a kol.
    Autor Blaščák Fedor
    Spoluautori Gál Fedor
    Leikert Jozef 1955
    PoznámkyPo brutálnom zásahu komunistických bezpečnostných zložiek proti študentskému pochodu, organizovanému pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva 17. novembra 1989 v Prahe, začali na slovenských vysokých školách spontánne vznikať štrajkové výbory. O tridsať rokov neskôr vyspovedal publicista Karol Sudor väčšinu ich hlavných predstaviteľov, v tom čase spoločne pôsobiacich v Koordinačnom výbore slovenských vysokých škôl na pôde Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Vzniklo dvadsať obsiahlych rozhovorov, v ktorých jednotliví aktéri spomínajú na okupačný štrajk študentov v budove VŠMU i na spoločenské a politické dianie od novembrových udalostí 1989 po slobodné voľby v júni 1990.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Slovart, 2022
    Rozsah301 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  5. NázovWhat is huncút?
    Podnázovako Slováci kolonizovali Ameriku
    Aut.údajeMilan Čupka
    Autor Čupka Milan
    PoznámkySlovenskí emigranti, ktorí sa postarali o najdlhší súdny proces štátu New York od roku 1683. Policajný riaditeľ Matovič z Humenného, ktorý bojoval s talianskou mafiou spolu s dolapiteľom Al Caponeho. Slovenskí farmári z Arkansasu, ktorých dávali v kongrese za vzor pri potláčaní segregácie na juhu. Ale aj Novozámčanka, ktorá bola očitou svedkyňou najslávnejšej prestrelky divokého západu. Všetky tieto príbehy autor objavil pri mapovaní stôp po slovenských mestečkách v Spojených štátoch amerických. V jeho reportážach sa prenesiete na malebné floridské predmestie Slavia, k družnej arkansaskej farmárskej komunite Slovak, do moderného developerského mesta na pobreží astronautov, k megalomanskému projektu na newyorskom Long Islande, ale aj k osudu jedného z prvých slovenských Amerikánov, ktorý sníval o vlastnej osade v Iowe.
    Vydanie2. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Barecz & Conrad Media, 2022
    Rozsah295 s., 22 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  6. NázovSlovenské dejiny VI
    Podnázov1945 - 1992
    Aut.údajeRóbert Letz
    Autor Letz Róbert 1967-
    PoznámkyŠiesty diel zachytáva obdobie slovenských dejín druhej polovice 20. storočia, presnejšie od skončenia druhej svetovej vojny v roku 1945 až po vznik samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, s miernym presahom na niektorých miestach. Je to časový úsek, ktorého drvivá väčšina spadá do neľahkej doby, keď bol na Slovensku nastolený totalitný komunistický režim s jeho neblahými následkami pre všetky sféry slovenskej spoločnosti.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Literárne informačné centrum, 2021
    Rozsah474 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  7. NázovRekonštrukcia slovenských dejín
    Podnázovformovanie slovenskej identity
    Aut.údajeEduard Chmelár
    Autor Chmelár Eduard 1971
    PoznámkyVedeli ste, že Slovensko bolo chápané ako osobitné územie už v stredoveku, že Matej Korvín si písal s našou dedičnou šľachtou v slovenskom nárečí, že Osmanská ríša používala na svojich mapách označenie Slovenská krajina a že existenciu Slovenska vnímal aj jeden z najväčších fyzikov všetkých čias Isaac Newton? Kniha, ktorú držíte v rukách, je fascinujúcou rekonštrukciou podielu slovenského etnika na dejinách štátu na území Slovenska od najstarších čias až po vznik národného hnutia...
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2021
    Rozsah238 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  8. NázovTemné storočie
    Podnázovzlomové obdobia slovenských dejín
    1618 - 1718
    Aut.údajeIvan Mrva
    Autor Mrva Ivan 1952-
    PoznámkySlovenské dejiny sú mimoriadne príťažlivé, poučné, zábavné, dynamické, tragické, zároveň však inšpirujúce, len ich treba spoznať. Kniha približuje dramatické a zložité obdobie našich dejín ohraničené rokmi 1618 – 1718. Sto rokov od vypuknutia tridsaťročnej vojny po definitívne zlomenie tureckej moci je naplnených mnohými tragickými udalosťami. Slovensko sa stalo jadrom okypteného Uhorska a ocitlo sa na hranici dvoch svetov, kresťanského a moslimského. Jeho obyvatelia s vypätím síl odolali viacerým náporom osmanských armád. Odohrávali sa tu neľútostné náboženské zápasy medzi katolíckym a protestantským táborom...
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Perfekt, 2021
    Rozsah396 s., 25 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 0
  9. NázovČas vzkriesenia
    PodnázovKeď národ umieral II.
    Aut.údajePeter Huba
    Autor Huba Peter
    PoznámkyBlížila sa svetová vojna. Už ju bolo cítiť v povetrí. Mala rozhodnúť, kto prežije a kto nie... Štátny aparát nezaháľal. Nepriateľov vlasti bolo treba izolovať a čo najviac Slovákov poslať na front. Z trenčianskych kasární odchádzal vlak za vlakom. Konečnou stanicou boli bojiská v Haliči. Tam končila životná púť mnohých Slovákov. V Turčianskom Svätom Martine v tých zložitých časoch zomierajú dve z vedúcich osobností pronárodného diania, najprv v roku tisícdeväťstoštrnásť Pavol Mudroň, o dva roky neskôr Svetozár Hurban Vajanský. Kto ich nahradí? Život sa nedal zastaviť, ani mnohonárodné Uhorsko udržať pohromade. Chvelo sa v samotných základoch. Rozhodujúce chvíle nadišli v roku tisícdeväťstoosemnásť. Tridsiateho októbra sa Martinskou deklaráciou Slovensko prihlásilo k Československej republike. V novom štáte nadišiel aj čas na oživotvorenie Matice slovenskej. Historický román – alebo dielo citlivo beletrizovanej literatúry faktu – voľne nadväzuje na knihu Keď národ umieral, ktoré čitateľom sprítomnilo osudy martinských Mudroňovcov a Halašovcov v zápase o samotný slovenský národ v čase najtuhšej maďarizácie koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia.
    Nakl.údaje Martin : Vydavateľstvo Matice slovenskej, 2019
    Rozsah237 s. : fotografie, 23 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  10. NázovNajväčšie záhady a mystériá Slovenska 2
    Aut.údajeMiloš Jesenský, Ján Lacika, Miroslav Karlík
    Autor Jesenský Miloš 1971
    Spoluautori Lacika Ján 1956-
    Karlík Miroslav
    PoznámkyNevysvetliteľné prírodné javy, tajomné postavy z histórie, tajuplné zjavenia, mystické a kultové miesta Slovenska. - Veci medzi nebom a zemou zahalené tajomstvom lákajú ľudí aj dnes, v časoch rýchlo napredujúcej vedy a informačných technológií. Ozveny dávnych výkrikov, tajuplné kultové miesta, stretnutia s duchmi či záhadné pozdravy z vesmíru stále čakajú na vysvetlenie. Podarí sa nám niekedy vyriešiť Sambucovu šifru, objasniť mystérium košickej katedrály, záhadné pohrebné rituály či tajomstvo mimozemského života? Vydajme sa po stopách tajuplných postáv našej histórie a nevysvetlených úkazov a pokúsme sa spolu odhaliť ich tajomstvá.
    Vydanie1. vydanie
    Nakl.údaje Bratislava : Ikar, 2019
    Rozsah302 s. : fotografie a ilustrácie, 25 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.