Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 25  
Váš dotaz: Heslá osobné meno = "1942"
  1. NázovNevzdám to! Aurel Stodola
    Aut.údajeJozef Banáš
    Autor Banáš Jozef 1948-
    PoznámkyPo úspešných motivačných biografiách o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Tomášovi Baťovi prináša Jozef Banáš tretí energizujúci román o jednom z najvýznamnejších svetových vedcov prvej polovice 20. storočia, Slovákovi a švajčiarskom občanovi Aurelovi Stodolovi.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Ikar, 2024
    Rozsah405 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 0
  2. NázovPosledné dni legendy
    Aut.údajeMária Miková
    Autor Miková Mária
    PoznámkyKniha zachytáva názory a myšlienky známeho slovenského herca Michala Dočolomanského, dostáva sa na miesta, kde sa narodil, opisuje jeho vzťah k otcovi, významnému slovenskému učiteľovi, ale súčasne aj jeho súkromné intímne vyznania. Zároveň citlivo opisuje Michalove posledné dni, keď bojoval nielen s vážnym ochorením, ale aj s niektorými bulvárnymi novinármi, ktorí organizovali na neho doslova poľovačku v najťažších chvíľach života. V knihe sú autentické výpovede Michala Dočolomanského a unikátne súkromné fotografie.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : D.Orys, 2023
    Rozsah132 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  3. NázovStephen Hawking
    Podnázovkniha o priateľstve a fyzike
    Aut.údajeLeonard Mlodinow; [z anglického originálu preložila Zuzana Greksáková]
    Autor Mlodinow Leonard
    Ďalší autori Greksáková Zuzana 1987- (Prekladateľ)
    PoznámkyFyzik a autor popularizačných kníh Leonard Mlodinow sa so Stephenom Hawkingom zoznámil v roku 2003. Spriatelili sa a spolu napísali bestsellery Ešte stručnejšia históriu času a Veľký plán. Mlodinowova Kniha o priateľstve a fyzike vykresľuje Hawkinga z pohľadu blízkeho človeka.Predstavuje ho ako vedca, ktorému objavy na poli fyziky zabezpečili nesmrteľnosť, ale aj vedca, ktorý ich vedel zrozumiteľne podať verejnosti ako nikto predtým. Približuje ho ako muža s vášňou pre dobré víno a karí, ale aj ako kolegu, ktorý ocení, ak ho iní upozornia na chybu vo výpočtoch. Zobrazuje ho ako priateľa, ktorému vážne ochorenie ALS dovoľovalo komunikovať rýchlosťou iba šesť slov za minútu, ale ktorý nikdy nezabudol začleniť do rozhovoru humor. Približuje ho ako človeka, ktorý vyhlásil, že choroba mu pomohla sústrediť sa na to, čo ho baví. A hoci by sme sa mohli domnievať, že pre Hawkinga bola životom v prvom rade fyzika, nie je to tak.
    Nakl.údaje Bratislava : Slovart, 2020
    Rozsah255 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  4. NázovPríbeh jednej židovskej rodiny
    Podnázov(autobiografia)
    Aut.údajeEdita Stein; [z nemeckého originálu preložil Milan Krankus]
    Autor Stein Edita 1891-1942
    Ďalší autori Krankus Milan 1950- (Prekladateľ)
    PoznámkyEdita Steinová (1891 – 1942) – filozofka, rehoľníčka a obeť holokaustu začala svoje autobiografické poznámky písať po nástupe nacizmu k moci a začiatku prenasledovania židovského obyvateľstva. Vo svojom nedokončenom diele sa vracia do rokov detstva a mladosti vykreslených na pozadí každodenného života jednej židovskej rodiny v cisárskom Nemecku na začiatku 20. storočia. Prináša spomienky na svoje študentské roky vo Vroclave (1911 – 1913), Göttingene (1913 – 1915), pôsobenie v sanitárnej službe v poľnej nemocnici v Hraniciach na Morave (apríl – september 1915), štúdium fenomenológie a filozofické prostredie okolo zakladateľa fenomenológie Edmunda Husserla, až po ukončenie štúdia (1915), zloženie doktorskej skúšky (1916) a nástup do funkcie Husserlovej asistentky vo Freiburgu.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Európa, 2019
    Rozsah269 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  5. NázovFiktívne rozhovory
    Podnázov(o autoroch a dielach)
    Aut.údajeGabriela Rakúsová
    Autor Rakúsová Gabriela 1943-
    PoznámkyAutorka, literárna vedkyňa, ponúka svoje čítanie a reflexiu textov vybraných autorov formou fiktívnych rozhovorov, hoci s viacerými sa pozná osobne. Básnikov, prozaikov či literárnych vedcov necháva odpovedať na svoje otázky ich vlastnými textami a cez ne odkrýva ich myšlienkový svet.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Literárne informačné centrum, 2018
    Rozsah191 s., 20 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  6. NázovTri spisovateľky
    Aut.údajeMarcela Mikulová
    Autor Mikulová Marcela
    PoznámkyAktivity ženských spisovateliek mali pre slovenskú kultúru na konci 19. storočia mimoriadny význam. Prinášali nový emocionálny i praktický rozmer do kultúrno-politického kánonu, dovtedy reprezentovanému mužmi. Vo svojich zberateľských, redaktorských a spisovateľských aktivitách sa sústreďovali na vrstvu čitateliek, ktoré zvykli čítať cudzojazyčné ženské romány – práve v nich videli budúce vychovávateľky nových generácií Slovákov v maďarizáciou ohrozovanej vlasti. Kým aktivity Šoltésovej a Vansovej sa sústreďovali na kultúrne projekty (prózy pre ženy, memoáre, časopisy, literárna kritika), o čosi mladšia Timrava sa i vďaka ich priateľskej podpore stala významnou autorkou s originálnym rukopisom, ktorej umelecký význam dosiahol európsku úroveň.
    Vydanie1.vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Veda, 2015
    Rozsah298 s., 23 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  7. NázovEmília Vášáryová - Pr(a)vá dáma
    Podnázovrozhovory s Jánom Štrasserom
    Aut.údajeEmília Vášáryová
    Autor Vášáryová Emília 1942 -
    PoznámkySpisovateľ a publicista Ján Štrasser prichádza túto jeseň s ďalšou knihou rozhovorov. Tentokrát sa zhovára s prvou dámou slovenskej divadelnej a filmovej scény Emíliou Vášáryovou. No nielen slovenskej scény. Už vo svojich hereckých začiatkoch zaujala mladučká herečka aj tvorcov z Čiech. Ani nie dvadsaťročná nakrútila dnes už kultový film Až přijde kocour, ktorý ju okamžite katapultoval na herecké a divácke výslnie...
    Nakl.údaje Bratislava : Forza Music, 2014
    Rozsah207 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  8. NázovVzdelaní príbuzní
    Podnázovpríbehy našich vedcov
    Aut.údajeVladimír Leksa-Pichanič
    Autor Leksa-Pichanič Vladimír
    PoznámkyKniha je o ľuďoch, ktorí nám vôbec nie sú vzdialení, aj keď sme na nich pozabudli – narodili sa, vyrástli alebo pracovali na Slovensku a boli dobrodením pre celú spoločnosť. Zanechali nám dedičstvo a to predsa robia len príbuzní. Tým dedičstvom je ich práca a vzdelanie. Kniha je teda naozaj o našich vzdelaných príbuzných. Len keď spoznáme a pochopíme, čo pre nás ich odkaz znamená, môžeme teraz a tu zušľachtiť našu krajinu a zanechať niečo ľuďom, čo v nej budú žiť po nás. Nie pozostalosť, posolstvo či odkaz, ale živú pôdu pod nohami.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Perfekt, 2013
    Rozsah181 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  9. NázovNaša dobrá kapela
    Aut.údajeOldo Hlaváček
    Autor Hlaváček Oldo 1934
    PoznámkyAko Michal Dočolomanský pristál s vetroňom na futbalovom ihrisku v Dolných Orešanoch? Ako Emília Vášáryová vzkriesila Vladimíra Menšíka? Tieto a stovky ďalších príbehov nájdete v knihe čerstvého 80-ika Olda Hlaváčka...
    Vydanie1.vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Albert Marenčin-PT-Vydavateľstvo, 2013
    Rozsah296 s. : ilustrácie, 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  10. NázovEmília V a tí druhí
    Aut.údajeMaya Rothenbühler - Korcová
    Autor Rothenbühler - Korcová Maya
    PoznámkyKniha je "chvejivým pastelovým portrétom prvej dámy slovenského herectva Emílie Vášáryovej, ktorá tohto roku slávi životné jubileum"...
    Nakl.údaje Bratislava : Ikar, 2012
    Rozsah139 s. : ilustrácie, 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.