Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 273  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^sen_un_auth e039097 axx^"
  1. NázovTváre a dátumy v spätnom zrkadle
    Podnázovtexty z rokov 2014-2023
    Aut.údajeMartin Bútora
    Autor Bútora Martin 1944
    PoznámkyKniha je zaľudnená osobnosťami, ktoré ovplyvňovali domáce i svetové dianie. Niektorí sú rodáci z Bratislavy: legendárny rakúsky novinár Hugo Portisch či rabín Romi Cohn, ktorý ako chlapec bojoval v SNP a zaslúžil sa o vybudovanie memoriálu Chatama Sofera, iní z Prahy: Václav Havel, Petr Pithart, Jan Sokol či disident Milan Šimečka. Nájdete tu však aj zahraničné osobnosti, ktorých slová a činy menili náš svet – Zbigniew Brzeziński a Madeleine Albrightová, diplomat George Kennan, žurnalista Adam Michnik, alebo historik Timothy Snyder.
    Nakl.údaje Bratislava : Artforum, 2023
    Rozsah294 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  2. NázovEurópsky rod
    Súbež.n.v slovenskom svete
    Aut.údajeRoman Holec, Alexandra Lukáčová
    Autor Holec Roman 1959-
    Spoluautori Lukáčová Alexandra
    PoznámkyDejiny sa najlepšie píšu prostredníctvom ľudských príbehov a príbeh šľachtického rodu Friesenhof Oldenburg, ktorý žil v 19. až 20. storočí v kaštieli v Brodzanoch, stojí za rozpovedanie. Je unikátny svojimi nadnárodnými väzbami – alsaským pôvodom, spojením s habsburskou monarchiou a územím dnešného Slovenska
    Nakl.údaje Bratislava : Slovart, spol. s r. o., 2023
    Rozsah321 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 0
  3. NázovStopy stredoveku
    Podnázovrozhovory o ľuďoch temnej doby
    Aut.údajeDaniela Dvořáková, Tomáš Gális, Denisa Gura Doričová
    Autor Dvořáková Daniela 1965-
    Spoluautori Gális Tomáš
    Gura Doričová Denisa
    PoznámkyRozhovory o ľuďoch temnej doby. - Historička Daniela Dvořáková hovorí, že by nechcela žiť v stredoveku, možno práve preto, že vie o tomto období tak veľa. Rozhovory, ktoré s ňou viedli Denisa Gura Doričová a Tomáš Gális, sa zameriavajú na obdobie neskorého stredoveku na našom území - v Uhorsku -, teda na záver 14. storočia a 15. storočie, a viac než dejinami udalostí a vojen sa zaoberajú dejinami každodennosti a ľudských príbehov.Kniha Stopy stredoveku čitateľovi sprístupňuje život vtedajších ľudí z rozličných spoločenských vrstiev. Vystupujú v nej panovníci, duchovenstvo, mešťania, šľachta, vzdelanci, lekári, roľníci i poddaní. Muži, ženy i deti. Rozpráva o ich každodenných zvykoch a činnostiach, o zvieratách, ktoré im robili spoločnosť, o krajine, v ktorej plynuli ich dni, o hraniciach a mapách, o cestovaní, jedle, zdraví, výchove či o počasí.
    VydanieVydanie prvé
    Nakl.údaje Bratislava : N Press, 2023
    Rozsah235 strán, 22 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  4. NázovHasta la vista komunista
    Podnázovpríbeh Koordinačného výboru slovenských vysokých škôl 1989/1990
    Aut.údajeFedor Blaščák, Fedor Gál, Jozef Leikert a kol.
    Autor Blaščák Fedor
    Spoluautori Gál Fedor
    Leikert Jozef 1955
    PoznámkyPo brutálnom zásahu komunistických bezpečnostných zložiek proti študentskému pochodu, organizovanému pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva 17. novembra 1989 v Prahe, začali na slovenských vysokých školách spontánne vznikať štrajkové výbory. O tridsať rokov neskôr vyspovedal publicista Karol Sudor väčšinu ich hlavných predstaviteľov, v tom čase spoločne pôsobiacich v Koordinačnom výbore slovenských vysokých škôl na pôde Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Vzniklo dvadsať obsiahlych rozhovorov, v ktorých jednotliví aktéri spomínajú na okupačný štrajk študentov v budove VŠMU i na spoločenské a politické dianie od novembrových udalostí 1989 po slobodné voľby v júni 1990.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Slovart, 2022
    Rozsah301 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  5. NázovWhat is huncút?
    Podnázovako Slováci kolonizovali Ameriku
    Aut.údajeMilan Čupka
    Autor Čupka Milan
    PoznámkySlovenskí emigranti, ktorí sa postarali o najdlhší súdny proces štátu New York od roku 1683. Policajný riaditeľ Matovič z Humenného, ktorý bojoval s talianskou mafiou spolu s dolapiteľom Al Caponeho. Slovenskí farmári z Arkansasu, ktorých dávali v kongrese za vzor pri potláčaní segregácie na juhu. Ale aj Novozámčanka, ktorá bola očitou svedkyňou najslávnejšej prestrelky divokého západu. Všetky tieto príbehy autor objavil pri mapovaní stôp po slovenských mestečkách v Spojených štátoch amerických. V jeho reportážach sa prenesiete na malebné floridské predmestie Slavia, k družnej arkansaskej farmárskej komunite Slovak, do moderného developerského mesta na pobreží astronautov, k megalomanskému projektu na newyorskom Long Islande, ale aj k osudu jedného z prvých slovenských Amerikánov, ktorý sníval o vlastnej osade v Iowe.
    Vydanie2. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Barecz & Conrad Media, 2022
    Rozsah295 s., 22 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  6. NázovRekonštrukcia slovenských dejín
    Podnázovformovanie slovenskej identity
    Aut.údajeEduard Chmelár
    Autor Chmelár Eduard 1971
    PoznámkyVedeli ste, že Slovensko bolo chápané ako osobitné územie už v stredoveku, že Matej Korvín si písal s našou dedičnou šľachtou v slovenskom nárečí, že Osmanská ríša používala na svojich mapách označenie Slovenská krajina a že existenciu Slovenska vnímal aj jeden z najväčších fyzikov všetkých čias Isaac Newton? Kniha, ktorú držíte v rukách, je fascinujúcou rekonštrukciou podielu slovenského etnika na dejinách štátu na území Slovenska od najstarších čias až po vznik národného hnutia...
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2021
    Rozsah238 s., 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  7. NázovTemné storočie
    Podnázovzlomové obdobia slovenských dejín
    1618 - 1718
    Aut.údajeIvan Mrva
    Autor Mrva Ivan 1952-
    PoznámkySlovenské dejiny sú mimoriadne príťažlivé, poučné, zábavné, dynamické, tragické, zároveň však inšpirujúce, len ich treba spoznať. Kniha približuje dramatické a zložité obdobie našich dejín ohraničené rokmi 1618 – 1718. Sto rokov od vypuknutia tridsaťročnej vojny po definitívne zlomenie tureckej moci je naplnených mnohými tragickými udalosťami. Slovensko sa stalo jadrom okypteného Uhorska a ocitlo sa na hranici dvoch svetov, kresťanského a moslimského. Jeho obyvatelia s vypätím síl odolali viacerým náporom osmanských armád. Odohrávali sa tu neľútostné náboženské zápasy medzi katolíckym a protestantským táborom...
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Perfekt, 2021
    Rozsah396 s., 25 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  8. NázovZbohom monarchia, vitaj republika
    Podnázovnaše hrôzyplné dejiny
    Časť.dok.5. diel
    Aut.údajeRóbert Beutelhauser; Katarína Slaninková
    Autor Beutelhauser Róbert
    Ďalší autori Slaninková Katarína 1975 (Ilustrátor)
    PoznámkyĎalšie pokračovanie Našej hrôzyplnej histórie pripomína vznik spoločného štátu Čechov aj Slovákov, ktorého 100. výročie oslavujeme v roku 2018. Dozvieme sa, čo všetko predchádzalo rozpadu...
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Slovart, 2019
    Rozsah161 s. : ilustrácie, 20 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  9. NázovAmnestie
    Podnázovsloboda ako hrubá čiara za minulosťou
    Aut.údajeFedor Blaščák a kol.; [fotografie Michal Stašák, Lenka Marečková]
    Autor Blaščák Fedor (Zostavovateľ / Kompilátor)
    Ďalší autori Stašák Michal (Fotograf)
    Marečková Lenka (Fotograf)
    PoznámkyRozhodnutie prezidenta Václava Havla z 1. januára 1990 o amnestii pre viac než 21 000 odsúdených v československých väzniciach bolo veľkým revolučným predelom – symbolickým krokom k rozchodu s praktikami komunistického súdnictva a zároveň prvým zásadným politickým rozhodnutím nového prezidenta, ktoré sa stalo trvalou súčasťou jeho politického a morálneho odkazu. Aj vďaka medializovaným prípadom trestných činov prepustených väzňov sa však z amnestie postupom času stal ľahký terč pre Havlových kritikov a politických oponentov.
    Vydanie1.vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Slovart, 2019
    Rozsah197 s. : fotografie, 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  10. NázovZašlá sláva slávnych Slávov
    Aut.údajeJozef Pacher
    Autor Pacher Jozef (Zostavovateľ / Kompilátor)
    PoznámkyNový pohľad na dejiny Slovanov. Moderná genetika prepisuje históriu.Existovalo sťahovanie národov tak ako sa učí v školách? História Slovanov trvá celé tisícročia. Tak, kde sú vlastne naše korene? Prečo sa vlastne voláme Slováci? Kto bol Antonín Horák a čo urobil pre skúmanie dávnej histórie.
    Nakl.údaje Bratislava : Eko-konzult, 2019
    Rozsah244 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.