Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 69  
Váš dotaz: Vydavateľ = "Spolok slovenských spisovateľov spol s r o"
  1. NázovMlčanie a iné zločiny
    Aut.údajeIva Vranská Rojková; [ilustrácie Michal Hajduk]
    Autor Rojková Iva Vranská
    Ďalší autori Hajduk Michal (Ilustrátor)
    PoznámkySpisovateľka, publicistka a prekladateľka Iva Vranská Rojková sa v súčasnosti autorsky venuje najmä poézii a po zbierkach Odtlačky času a nečasu (1998) a Z hĺbky plytčiny (2022) ponúka čitateľskej verejnosti tretiu knihu básní Mlčanie a iné zločiny. Už názov napovedá, že verše sú výzvou k aktívnemu ľudskému i spoločenskému postoju. Hlboké osobné sondy a psychologicky komplikovanú ľúbostnú lyriku dopĺňa naliehavá spoločenská výpoveď o dobových udalostiach a spoločenských javoch. Zbierku završujú ukážky z autorkinej textárskej tvorby.
    VydaniePrvé vydanie
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, spol. s r. o., 2024
    Rozsah118 strán, 18 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  2. NázovPrebudenie GydrazONa
    Podnázovfantasy pre čitateľov od desať rokov
    Aut.údajeMária Čechovičová - Ochabová; [ ilustrácie Martin Luciak]
    Autor Čechovičová - Ochabová Mária
    Ďalší autori Luciak Martin (Ilustrátor)
    PoznámkyFantasy. - Tajomné plazivé zlo pod vrchom ElBrak sa prebúdza, Vychádza na povrch zeme, aby dokončilo skazu a naveky pochovalo všetko krásne čo sa v krajinke Dobromyseľ zrodilo. Nemá zostať ani stopa po veselosti, smiechu a radosti zo života. Čierna čiara temnoty rozdelila dobro a zlo na dlhé časy. Všetko krásne, nežné, naplnené láskou pochovala túžba po bohatstve a postavila proti sebe dve milujúce sa bytosti.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, spol. s r. o., 2023
    Rozsah262 s., 27 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  3. NázovO pálení kníh
    Podnázoveseje o udalostiach z rokov 1817, 1933 a 1965
    Aut.údajeErich Kästner; [z nemeckého originálu preložila Iva Vranská Rojková]
    Autor Kästner Erich 1899-1977
    Ďalší autori Rojková Iva Vranská (Prekladateľ)
    PoznámkyEseje o udalostiach z rokov 1817, 1933 a 1965. - Kniha esejí O Pálení kníh po prvý raz zhrnula do jedného zväzku štyri texty od Ericha Käastnera, v ktorých autor rozpráva, čo sa v roku 1933 – a aj neskôr stalo, ako sa to stalo a prečo sa to stalo.
    VydaniePrvé vydanie
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, spol. s r. o., 2023
    Rozsah54 strán, 18 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  4. NázovZnáme miesta, známe tváre
    Aut.údajeViera Švenková
    Autor Švenková Viera 1937-
    PoznámkyFPU. - Prozaička Viera Švenková, oceňovaná autorka poviedok (boli preložené do jedenástich jazykov), sa v knihe Známe miesta, známe tváre vracia do rodného podtatranského kraja, zasiahnutého neduhmi civilizácie.
    Vydanie1. vydanie
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, spol. s r. o., 2023
    Rozsah167 strán, 22 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  5. NázovDo južných morí
    Aut.údajeRobert Louis Stevenson; Jaroslav Klus
    Autor Stevenson Robert Louis
    Ďalší autori Klus Jaroslav 1971- (Prekladateľ)
    PoznámkyRobert Louis Stevenson, autor známych diel Ostrov pokladov či Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda, bol väčšinu svojho života vášnivým cestovateľom. Ani jeho podlomené zdravie ho nemohlo odradiť od tejto záľuby, naopak ho prinútilo zmeniť prostredie a navštíviť miesta ako Francúzska Riviéra alebo Tichý oceán, keď dúfal, že sa vylieči z tuberkulózy. Na lodi precestoval celú Európu a nespočetné množstvo ostrovov, pričom jeho výpravy neraz trvali aj niekoľko mesiacov. Príhody a zápisky z ciest mu boli inšpiráciou pri tvorbe diel ako Putovanie s oslom do hôr (1879) a Do Južných morí (1896).
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, spol. s r. o., 2023
    Rozsah196 s., 24 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  6. NázovProrokov hriech
    Aut.údajeJán Podmanický
    Autor Podmanický Ján 1977
    PoznámkyV novele Prorokov hriech sa Ján Podmanický opäť vracia do Starej Dediny. Nad ktorou v hlbokých horách už dlhšie žije tajomný muž, ktorého miestni ľudia nazývajú prorokom. Čo sa skrýva za jeho záhadným príbehom? A sú jeho zázraky skutočné? Pútavý príbeh ale nie je najdôležitejším posolstvom tejto knihy. Je ním otázka odvekého problému viny a potreby jej odčinenia.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, spol. s r. o., 2022
    Rozsah190 s., 19 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  7. NázovSlzy bieleho úhora
    Aut.údajeMilan Zelinka; [ ilustrácie Alexandra Vasiľová]
    Autor Zelinka Milan 1942-
    Ďalší autori Vasiľová Alexandra (Ilustrátor)
    PoznámkyZbierka poviedok Slzy bieleho úhora je zrkadlo. Hoci Milan Zelinka zobrazuje príbehy ľudí, ktoré sa odohrávajú v nedávnej a dávnejšej minulosti, môžeme v nich nájsť paralely s problémami, ktoré zažívajú ľudia v súčasnosti..
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, 2022
    Rozsah163 s., 20 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  8. NázovUrob niečo, čo sme ťa neučili
    Aut.údajeDušan Mikolaj; [fotografie z archívu Stanislava Meliša]
    Autor Mikolaj Dušan 1948
    Ďalší autori Meliš Stanislav 1947- (Fotograf)
    PoznámkyRukopis Dušana Mikolaja Urob niečo, čo sme ťa neučili , tematicky a žánrovo nadväzuje na jeho predchádzajúce diela literatúry faktu, venované životu a tvorbe slovenských výtvarníkov. Aj v tejto knihe, tak ako v predošlej knihe Šťastné okolnosti Jána Zoričáka, sa opäť venuje práci umeleckého sklára, tentoraz Stanislava Meliša (1947), ktorý po štúdiách v Lednických Rovniach a v Novom Bore roku 1968 emigroval do Austrálie a usadil sa v Adelaide, hlavnom meste štátu Južná Austrália. Životný príbeh rodáka z obce Divina sa odvíja na dvoch odlišných kontinentoch a s pribúdajúcimi rokmi sa intenzívnejšie prepája cez návraty na Slovensko a hľadaním dôstojného miesta cez rodinné, príbuzenské a priateľské vzťahy. Významným prínosom Dušana Mikolaja do žánru literatúry faktu v tejto próze je tlmočenie posolstva umeleckého sklára, ktorý celú výtvarnú tvorbu (obsahuje okolo päťtisíc sklených plastík) postavil na inšpiráciách v rozľahlom prostredí Veľkej korálovej bariéry na severovýchodnom území austrálskeho kontinentu. A svoju tvorivosť povyšuje do nadčasových odkazov inštalovať plastiky priamo v tomto vzácnom prírodnom prostredí a tým sprievodne upozorniť na závažnú ekologickú situáciu, ktorá ohrozuje aj čírosť oceánskeho územia zaradeného do svetového prírodného dedičstva UNESCO.
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, 2022
    Rozsah152 s. : fotografie, 21 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  9. NázovZáhrada
    Aut.údajeDagmar Mária Anoca
    Autor Anoca Dagmar Mária 1951
    PoznámkyVýber z básnického diela Dagmar Márie Anocovej (* 18. 12. 1951 – * 15. 8. 2022), jednej z kľúčových básnických osobností slovenskej literatúry v Rumunsku, ktorý v spolupráci s poetkou pripravila Viera Benková, významná slovenská poetka z Vojvodiny (Srbsko), posky­tuje čitateľovi priestor na postrehnutie spojív me­dzi jednotlivými zbierkami a básňami poetky, ale takisto dáva možnosť nájsť nové významové, doteraz možno nepovšimnuté rozmery jej poézie. Zároveň zachováva vývinovú líniu Anocovej poetiky od jej prvotín, zverejňovaných v nadlackom almanachu Variácie (od 1978), s ktorým je, nielen menom, spriaznená od samé­ho zrodu nadlackého literárneho fenoménu, až po jej poslednú básnickú zbierku – taktiež rekapitulačného charakteru – Renesančný kruh (2017). O poetickej i prekladovej tvorbe D. M. Anocovej uznanlivo písali mnohí autori a kritici z rumunských literárnych kruhov, ale aj zo Slovenska (I. M. Ambruš, P. Andruška, M. Babiak, A. Baláž, E. Farkašová, M. Harpáň, Z. Kováčová, M, Milčák, O. Štefanko a i.). Literárna kritika vyzdvihuje jej stručný gnómický lyrický verš a viacerí z kritikov ju zaraďujú medzi najtalentovanejšie poetické osobnosti Slovákov v Rumunsku. Túžba poetky po kráse a harmónii má význam­né miesto v jej tvorbe, ako tom píše literárny kri­tik P. Šenkár, ktorý takisto Anocovej poéziu vkladá do významných sfér súčasnej slovenskej a rumun­skej tvorby...M. D. Anoca ako všestranná spisovateľka, vedkyňa, univerzitná pedagogička, poetka, prekladateľka, redaktorka, editorka a výnimočná Slovenka z Nadlaku (Rumunsko) sa nezmazateľne zapísala do oblasti slovenskej kultúry, literatúry, literárnej vedy, pedagogiky, ako aj do poetickej a publicistickej tvorby v slovenskom dolnozemskom prostredí i v rámci celej slovenskej literatúry a kultúry.Reprezentatívny výber Záhrada dopĺňa štúdia Zuzany Čížkovej Hľadanie pravzoru a doslov Viery Benkovej Poetka Dagmar Mária Anoca: Hranice ľudského bytia sú nekonečné...
    Vydanie1. vyd.
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, 2022
    Rozsah114 s., 18 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1
  10. NázovO tichu, pomalosti a iných hodnotách
    Podnázovesej o čase, v ktorom žijeme, a o tom, ako ho žijeme
    Aut.údajeEtela Farkašová; [ilustrácie zhotovila Kveta Fulierová]
    Autor Farkašová Etela 1943-
    Ďalší autori Fulierová Kveta 1932 (Ilustrátor)
    PoznámkyEtela Farkašová sa v novej esejistickej knihe vracia k fenoménom ticha, stíšenia a pomalosti, spomalenia ako k parciálnym kritériám na prehodnocovanie spôsobu života v zahlučnenej, hektickej nonstop spoločnosti.Názov knihy naznačuje, že autorkiným zámerom je spochybňovať predstavy o správnosti súčasného civilizačného smerovania založeného na princípenekonečného rastu. Emocionálna zaujatosť, s akou autorka pristupuje k daným témam, sa prelína s racionálnou argumentáciou, čím sa vyznačujú aj ostatné Farkašovej eseje. Spisovateľka sa v svojich reflexiách opiera o myšlienky viacerých domácich i svetových osobností filozofie, špeciálnych vied i literatúry.
    Nakl.údaje Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, 2022
    Rozsah242 s. : ilustrácie, 18 cm
    Počet ex.1, z toho voľných 1

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.