Number of the records: 1  

Potravinová bezpečnosť v krajinách Európskej únie

  1. TitlePotravinová bezpečnosť v krajinách Európskej únie [elektronický zdroj] = [Food security in European Union countries] / Michal Pokorný ; vedúci záverečnej práce Zlata Sojková
    Author-s Pokorný, Michal (Author)
    Sojková, Zlata, (Thesis advisor)
    Corporation Slovenská poľnohospodárska univerzita (Nitra, Slovensko). Fakulta ekonomiky a manažmentu. Ústav štatistiky, operačného výskumu a matematiky
    Published2023
    Description1 online zdroj (53 s.) : grafy, ilustr., príl.
    NotesNázov z titulnej obrazovky (stav zo dňa 17.4.2024). Súbežný názov prevzatý z databázy uis SPU. V práci uvedený projekt - VEGA MŠVVŠSR, grant VEGA 1/0755/21 . Bibliografia s. 47-48 . Spôsob prístupu: World Wide Web . Resumé anglicky, slovensky . Bakalárska práca (Bc.). - Ústav štatistiky, operačného výskumu a matematiky FEM SPU v Nitre (v práci uvedené Ústav štatistiky a operačného výskumu)
    Subject-s bakalárske práce elektronické vysokoškolské kvalifikačné práce
    AnnotationAutorský abstrakt: Práca je zameraná na skúmanie potravinovej bezpečnosti v krajinách EÚ. Zaoberá sa potravinovou bezpečnosťou, jej piliermi (dostupnosť potravín, prístup k potravinám, využitie a stabilita) a jednotlivými indikátormi potravinovej bezpečnosti. V práci sú použité verejne dostupné dáta 15 indikátorov potravinovej bezpečnosti od roku 2015 do roku 2021. Úpravou dát na rovnaký smer vývoja a ich normalizáciou je konštruovaný vlastný súhrnný index potravinovej bezpečnosti. Index potravinovej bezpečnosti bol vytvorený agregáciou jednotlivých indikátorov s váhami odvodenými na základe variability. Váhy sú určené podľa príspevku ich variability daného indikátora vyjadrenej smerodajnou odchýlkou k celkovej variabilite indikátorov. Následne je komparovaný takto získaný index s globálnym indexom potravinovej bezpečnosti publikovaného spoločnosťou Economist Impact. Porovnávanie spočíva v zostavení poradia 19 krajín EÚ podľa oboch indexov. Podľa nami skonštruovaného indexu bola najlepšie umiestnená krajina (za 3 sledované roky) Rakúsko, najhoršie umiestnená Rumunsko a Slovensko sa umiestnilo na 17. mieste v nami vytvorenom rebríčku krajín EÚ. Na meranie korelácie bol použitý Spearmanov korelačný koeficient, ktorý pre roky 2019 a 2021 vykazoval v priemere hodnoty 0,6, čo poukazuje na stredne silnú závislosť poradia medzi porovnávanými indexmi. V práci je tiež použitý párový t-test o zhode stredných hodnôt, ktorým skúmame signifikanciu rozdielov v stredných hodnotách vybraných ukazovateľov v čase od roku 2019 do roku 2021. Párovým t-testom bol potvrdený signifikantný pokles HDP v roku 2020 oproti roku 2019 a opätovný nárast v roku 2021. Analogicky bol zistený štatisticky významný nárast výdavkov domácností na potraviny v roku 2020 oproti roku 2019, čo bolo spôsobené vplyvom COVID-19.
    Author’s abstract: The thesis focuses on the investigation of food security in EU countries. It deals with food security, its pillars (food availability, food access, food utilization and stability) and different food security indicators. The paper uses publicly available data on 15 food security indicators from 2015 to 2021. By adjusting the data to the same trend and normalising them, a custom aggregated food security index is constructed. The food security index, which was constructed by aggregating individual indicators with weights derived based on variability. The weights are determined according to the contribution of their variability of a given indicator, expressed as standard deviation, to the total variability of the indicators. The index thus obtained is then compared with the global food security index published by Economist Impact. The comparison consists in ranking the 19 EU countries according to both indices. According to the index we constructed, the best ranked country (for the 3 years under review) was Austria, the worst ranked was Romania and Slovakia was ranked 17th in our ranking of EU countries. Spearman's correlation coefficient was used to measure the correlation, which for the years 2019 and 2021 showed values of 0.6 on average, indicating a moderately strong dependence of the ranking between the compared indices. The paper also employs a paired t-test on the concordance of means to examine the significance of differences in the means of the selected indices from 2019 to 2021. The paired t-test confirmed a significant decline in GDP in 2020 relative to 2019 and a rebound in 2021. Similarly, there was a statistically significant increase in household food expenditure in 2020 compared to 2019 due to the impact of COVID-19.
    CountrySlovakia
    LanguageSlovak
    URLhttp://opac.crzp.sk/openURL?crzpSigla=spunitra&crzpID=56634
    Copies[1]
    DatabaseE-resources (online)
    book

    book

    Call numberDislocationCollection in study roomAvailable
    O-5591

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.